Bakım

Süet Ürünleri Bakım ve Temizliği

Süet Ürünleri Bakım ve Temizliği

Lekeye ne kadar hızlı müdahale edilirse, ürünün temizlenme performansı o seviyede artacaktır.

Süet Ürünleri Bakım ve Temizliği

Kumaş; uzun süreli güneş ışığı, kuvvetli spot ışığı ve ortamı ısıtan kaynaklardan uzak tutulmalıdır. Üretim koşullarından dolayı, ürünlerde partiler arası ton farkı olabilir. Dikimde ve kullanımda bu hususa dikkat edilmelidir.

Sıvılar

Dökülen sıvı, emiciliği yüksek bir kumaş ile bastırılmadan alınır. Daha sonra temiz ve kuru bir bez ile hafifçe bastırılarak ve dairesel hareketler ile silinerek temizleme işlemi uygulanır. Tekrar kuru bir bez ile kalan nem alınır. Eğer sıvı leke bırakırsa temiz, pamuklu bir bez, beyaz sabun ile sabunlanarak yine dairesel hareketlerle temizlenir. Bez her sürtme sonrası çevrilerek lekenin tekrar kumaşa geçmemesine dikkat edilir.

Kuru Döküntüler

Kuru maddelere sıvı eklenmesi kalıcı lekeye neden olabilir. Bölge, öncelikle elektrik süpürgesi ile vakumlanır. Daha sonra kalıntı varsa, bir cetvel veya benzeri bir alet ile bölge hafifçe dövülüp yumuşak bir fırça ile kalıntılar uzaklaştırılır. Daha sonra yukarıdaki sıvılar için temizleme adımı aynı şekilde uygulanır.

Lekeler

  • Pamuklu bez ıslatılır ve beyaz sabun ile sabunlanır.
  • Lekeler, bölgeye dağılmadan hafifçe bastırılarak temizlenir
  • Lekeler, bölgeye dağılmadan hafifçe bastırılarak temizlenir
  • Silme hareketi, nazik ve dairesel şekilde yapılır. Silme esnasında lekenin dağıtılmaması için, dairesel hareketlerin dıştan içe doğru yapılması tavsiye edilir. “Ketçap mayonez vb. kıvamlı lekeler (akışkan olmayan lekeler) önce ıspatula veya kaşık yardımı ile yüzeyden temizlenir.”
  • Temizleme işlemi bitince, lekenin etrafı da aynı nem seviyesine gelinceye kadar nemli bez ile silinir. Bu sayede kumaşta lokal bir işlem yapıldığı belli olmaz. Kurutma işlemi hafif ısıya ayarlanmış fön makinesi ile geniş daireler çizilerek uzaktan yapılır
  • Bölgenin lokal olarak kesinlikle ısıtılmaması gerekir. Kurutma işlemi sonrası yumuşak bir fırça, havın düzgün dağıtılmasını ve ürüne yeni bir görünüm kazandırmasını sağlayacaktır.
  • Ürünün aşırı tozlu veya nemli ortamlarda bırakılmaması gerekmektedir. Kir ve toz parçacıklarının aşındırıcı etkisi, döşemelik kumaştaki elyafların yıpranmasına neden olabilir. Bu sebeple mobilyalarınızı belli aralıklarda elektrik süpürgesi ile temizleyiniz. Bazı sık rastlanan lekelerin kumaş rengine göre temizlenme dereceleri tabloda belirtilmiştir.

Yıkama Talimatı

  • Çamaşır makinesinde 30 ºC’de kısa programda yıkanmalıdır. Yıkama işlemi, ürün ters çevrilerek yapılmalıdır. Sıkma programı maksimum 800 devir olmalıdır. Beyazlatıcı (ağartıcı) kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Kumaş ters tarafından en fazla 80 ºC’de ütülenmelidir. Ütü işlemi kurutma amaçlı kullanılmamalıdır. Kumaşın hafif nemli olması, ütü işlemini kolaylaştıracaktır. Ütü işlemi hızlı ve homojen olmalıdır.
  • Hassas kuru temizleme yapılabilir. Alkol esaslı çözücüler kullanılmamalıdır.

Süet Ürünleri Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ürün temizliğinde, saf beyaz sabun tercih edilmelidir. Bulaşık deterjanları, arap sabunu, petrol ve alkali bazlı çözücüler ve ev deterjanı gibi temizleyiciler kullanılmamalıdır. Uzun yıllar kullanılabilmesi için kumaşınıza düzenli olarak bakım yapınız. Açık ve orta renkli kumaşların üzerine, koyu renkli bir başka ürün (battaniye vb..) örtmemeye özen gösteriniz. Örteceğiniz herhangi başka bir ürün boyası; kuruyken sürtünme yolu ile, nemliyken de akma yolu ile kumaşa geçebilir.

Kumaş; uzun süreli güneş ışığı, kuvvetli spot ışığı ve ortamı ısıtan kaynaklardan uzak tutulmalıdır. Üretim koşullarından dolayı, ürünlerde partiler arası ton farkı olabilir. Dikimde ve kullanımda bu hususa dikkat edilmelidir.

 

Not: Burada verdiğimiz temizlik bilgileri tavsiye niteliğindedir. Tüm kumaşlarda ve lekelerde aynı sonucu vermeyebilir. Evde temizleyemediğiniz lekeler için lütfen uzman temizlik şirketlerine başvurun.


Elsa Kumaş Hakkında

Elsa Kumaş, döşemelik kumaş, deri ve süet ürünleri ile mobilya sektörüne ürün ve hizmet sunmaktadır. Ev, ofis, otel, hastane, restoran, sinema, stadyum ve diğer yaşam alanlarına yönelik ürün koleksiyonları bulunur.

Yüksek yüzey dayanımlı, UV ışınlarına karşı dirençli ELSA Kumaşlar tercihiniz olabilir. Uluslararası yanmazlık standartlarında, kolay temizlenme özelliklerine sahip contract ürünleri ile sektör profesyonellerine çözüm sunuyoruz. Her türlü kumaş talepleriniz için hemen bizimle İLETİŞİME geçin.

 

Süet Ürünleri Bakım ve Temizliği

Süet Ürünleri Bakım ve Temizliği

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 7 =