Kumaş Çeşitleri

Su itici kumaş

Su itici kumaş

Su itici kumaş, yağmura karşı belirli bir derecede koruma sağlamaktadır. Su itici kumaşın dış yüzeyini hidrofobik gruplar kapsar. Bu hidrofobik gruplar su moleküllerini düşük enerji yüzeyi oluşturarak iterler.

Su itici kumaş nedir?

Su iticilik işleminin esası; lifler üzerinde çok ince hidrofob zar oluşturmaktır. Su itici özellik kumaşın kolay kirlenmesini de önleyecektir. Su iticilik apresinde kumaş yüzeyinin değil de, kumaşı oluşturan lif ve ipliklerin yüzeyinde film oluşturulması esastır. Bu durumda, gözenekler kapanmayacağı için sağlık yönünden avantajlıdır.

su itici kumaş

su itici kumaş

Kuru ve hava geçirgen durumdadırlar. Kumaş nemi kolayca uzaklaştırdığından iyi bir ter nakli ve deri solunumu gerçekleşir. Ancak, bunlar; kısa süreli su altında tutulduklarında su iticilik sağlarlar. Yağmurda, giyim eşyalarından istenen sudan korumayı sağlarlar. Fakat basınç altında kumaşı sudan koruyamazlar. Çok kuvvetli ve uzun yağmur sonucunda zamanla su açık gözeneklerden içeri girebilir.

 

  • elsa-002
  • elsa-003
  • Su itici kumaş
  • elsa-008
  • elsa-007
  • Su itici kumaş
  • elsa-005
  • elsa-004
  • Su itici kumaş

 

Su itici kumaş özellikleri

Kumaşa su itici karakter kazandıran kimyasal bileşiklerdir. Bu bileşikler genellikle florokarbon esaslıdırlar. Çektirme ve emdirme yönteminde uygulanabilecek şekilde üretilirler. Bu maddelerin kumaşa bağlanabilmeleri için uygun pH ortamında çapraz bağlayıcı madde kullanılması gerekir.

Su itici apre maddeleri kumaşların hava ile arasındaki yüzey enerjisini düşürür ve sıvı ile kumaş arasındaki yüzey gerilimini arttırır. Bu özellikleri nedeniyle kullanım sırasında kumaşın yüzeyine gelen sıvılar kumaşa nüfuz edemezler kumaş ıslanamaz. Bu maddelerle apre yapılırken kullanılacak ıslatıcının alkol bazlı olmasına da dikkat edilmelidir. Bu ıslatıcılar tercih edilmezse kumaşın su itici performansı düşer.

 

Sertex Kumaş

Alev ya da yüksek sıcaklıklarda bile tutuşmayan, tutuşsa bile kendi kendine sönebilme özelliğine sahip kumaş türünü inceleyebilirsiniz.
Ürünü İncele

 

"<yoastmark

 

Su itici kumaş uygulama

Su ve sıvılarla karşılaştığında hidrofob olmasını istediğimiz kumaşlara su itici özellik vermemiz gerekir. Bu kumaşlar genellikle dış giyimde ve döşeme gibi ev tekstilinde kullandığımız kumaşlardır. Kumaşa etki edebilecek sıvılar(çay, Kahve v.b.) tekstil malzemesi tarafından emilerek derinlemesine nüfuz ederler kirlenmeye de sebep olurlar. Bu yüzden nüfuz etmelerinin engellenmesi temizlenmelerini de kolaylaştırır.


Elsa Kumaş Hakkında

Elsa Kumaş, döşemelik kumaş, deri ve süet (kolay temizlenebilir floklu kadife) ürünleri ile mobilya sektörüne ürün ve hizmet sunmaktadır. Ev, ofis, otel, dış mekan, yat, oto, hastane, restoran, sinema, spor salonu, stadyum, kuaför salonu ve diğer yaşam alanlarına yönelik ürün koleksiyonları stoklu olarak bulunur.

Yüksek yüzey dayanımlı, UV ışınlarına karşı dirençli, uluslararası yanmazlık standartlarında, kolay temizlenme özelliklerine sahip contract ürünleri ile sektör profesyonellerine çözüm sunar. Her türlü kumaş talepleriniz için hemen bizimle İLETİŞİME geçin.

Su itici kumaş

Su itici kumaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =